Vishay/Sprague 173D225X0015U
173D225X0015U picture photo
Mfg. Part Number
173D225X0015U
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 15V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D225X0015U.pdf
Availability of 173D225X0015U
QUANTITY
173D225X0015U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D225X0015U
Internal Part NumberEIS-173D225X0015U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D225X0015U
Related Links173D22, 173D225X0015U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D225X0015U Details Description
Related parts for 173D225X0015U
FIXED IND 1NH 1.36A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8CH 103DB 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf