Vishay/Sprague 173D225X0015U
173D225X0015U picture photo
Mfg. Part Number
173D225X0015U
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 15V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D225X0015U.pdf
Availability of 173D225X0015U
QUANTITY
173D225X0015U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D225X0015U
Internal Part NumberEIS-173D225X0015U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D225X0015U
Related Links173D22, 173D225X0015U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D225X0015U Details Description
Related parts for 173D225X0015U
FIXED IND 1.5MH 740MA 870 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
NPT ADAPTER IP68 UP TO 5 BAR datasheet.pdf
IC LASER PWR MONITOR 5V 9OCSP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf