Vishay/Sprague 173D225X0015UE3
173D225X0015UE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D225X0015UE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 15V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D225X0015UE3.pdf
Availability of 173D225X0015UE3
QUANTITY
173D225X0015UE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D225X0015UE3
Internal Part NumberEIS-173D225X0015UE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D225X0015UE3
Related Links173D225, 173D225X0015UE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D225X0015UE3 Details Description
Related parts for 173D225X0015UE3
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 150POS R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 46POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 5"XNH S ULF datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf