Vishay/Sprague 173D225X9015U
173D225X9015U picture photo
Mfg. Part Number
173D225X9015U
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D225X9015U.pdf
Availability of 173D225X9015U
QUANTITY
173D225X9015U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D225X9015U
Internal Part NumberEIS-173D225X9015U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D225X9015U
Related Links173D22, 173D225X9015U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D225X9015U Details Description
Related parts for 173D225X9015U
TRANS PNP 25V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
BATTERY NICAD PACK 2.4V 1500MAH datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO214AC datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X23X86.1 BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 113LGA datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.78 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 21C S 20" WHT JACKP datasheet.pdf