Vishay/Sprague 173D226X0025Y
173D226X0025Y picture photo
Mfg. Part Number
173D226X0025Y
Brief Description
CAP TANT 22UF 25V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D226X0025Y.pdf
Availability of 173D226X0025Y
QUANTITY
173D226X0025Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D226X0025Y
Internal Part NumberEIS-173D226X0025Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D226X0025Y
Related Links173D22, 173D226X0025Y Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D226X0025Y Details Description
Related parts for 173D226X0025Y
CONN HEADER 42POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf