Vishay/Sprague 173D227X9006YE3
173D227X9006YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D227X9006YE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D227X9006YE3.pdf
Availability of 173D227X9006YE3
QUANTITY
173D227X9006YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D227X9006YE3
Internal Part NumberEIS-173D227X9006YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D227X9006YE3
Related Links173D227, 173D227X9006YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D227X9006YE3 Details Description
Related parts for 173D227X9006YE3
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 50POS F-F 2" datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 5.1MM datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 2X12V 150W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 2.25 INC datasheet.pdf