Vishay/Sprague 173D275X9010U
173D275X9010U picture photo
Mfg. Part Number
173D275X9010U
Brief Description
CAP TANT 2.7UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D275X9010U.pdf
Availability of 173D275X9010U
QUANTITY
173D275X9010U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D275X9010U
Internal Part NumberEIS-173D275X9010U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D275X9010U
Related Links173D27, 173D275X9010U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D275X9010U Details Description
Related parts for 173D275X9010U
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SSOP datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC 2M datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 419MA 700 MOHM datasheet.pdf