Vishay/Sprague 173D275X9015VW
173D275X9015VW picture photo
Mfg. Part Number
173D275X9015VW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.7UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D275X9015VW.pdf
Availability of 173D275X9015VW
QUANTITY
173D275X9015VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D275X9015VW
Internal Part NumberEIS-173D275X9015VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D275X9015VW
Related Links173D275, 173D275X9015VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D275X9015VW Details Description
Related parts for 173D275X9015VW
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 600KSPS 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
MOSFET POWER 42V 7A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf