Vishay/Sprague 173D337X9006YW
173D337X9006YW picture photo
Mfg. Part Number
173D337X9006YW
Brief Description
CAP TANT 330UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D337X9006YW.pdf
Availability of 173D337X9006YW
QUANTITY
173D337X9006YW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D337X9006YW
Internal Part NumberEIS-173D337X9006YW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D337X9006YW
Related Links173D337, 173D337X9006YW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D337X9006YW Details Description
Related parts for 173D337X9006YW
RES MO 1W 36K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.0K OHM 1% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 228MA 860 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 25VC SGP1610N2 datasheet.pdf
IC INV SCHMITT-TRIG DFN1010-6 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf