Vishay/Sprague 173D395X0020VWE3
173D395X0020VWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D395X0020VWE3
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 20V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D395X0020VWE3.pdf
Availability of 173D395X0020VWE3
QUANTITY
173D395X0020VWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X0020VWE3
Internal Part NumberEIS-173D395X0020VWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X0020VWE3
Related Links173D395X, 173D395X0020VWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X0020VWE3 Details Description
Related parts for 173D395X0020VWE3
IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR 3POS 2CAM PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf