Vishay/Sprague 173D395X9050X
173D395X9050X picture photo
Mfg. Part Number
173D395X9050X
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D395X9050X.pdf
Availability of 173D395X9050X
QUANTITY
173D395X9050X Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X9050X
Internal Part NumberEIS-173D395X9050X
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X9050X
Related Links173D39, 173D395X9050X Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X9050X Details Description
Related parts for 173D395X9050X
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.4A 7.3 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 24.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf