Vishay/Sprague 173D475X0006UW
173D475X0006UW picture photo
Mfg. Part Number
173D475X0006UW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D475X0006UW.pdf
Availability of 173D475X0006UW
QUANTITY
173D475X0006UW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X0006UW
Internal Part NumberEIS-173D475X0006UW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X0006UW
Related Links173D475, 173D475X0006UW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X0006UW Details Description
Related parts for 173D475X0006UW
IDC CABLE - MSR16K/MC16G/MSR16K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT X,X,GRN,X datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf