Vishay/Sprague 173D475X0025WW
173D475X0025WW picture photo
Mfg. Part Number
173D475X0025WW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D475X0025WW.pdf
Availability of 173D475X0025WW
QUANTITY
173D475X0025WW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X0025WW
Internal Part NumberEIS-173D475X0025WW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X0025WW
Related Links173D475, 173D475X0025WW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X0025WW Details Description
Related parts for 173D475X0025WW
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
BACC 11C 2#20 9#10 PIN PLUG SS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf