Vishay/Sprague 173D475X9006UW
173D475X9006UW picture photo
Mfg. Part Number
173D475X9006UW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D475X9006UW.pdf
Availability of 173D475X9006UW
QUANTITY
173D475X9006UW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X9006UW
Internal Part NumberEIS-173D475X9006UW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X9006UW
Related Links173D475, 173D475X9006UW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X9006UW Details Description
Related parts for 173D475X9006UW
RES ARRAY 3 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN SCSI .085" MALE 14POS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 20mA Backlight 14-DSBGA datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
ANT GRID 24DBI 2.4G 30" N FEMALE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
POWER CONNECTOR FEMALE CONTACT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf