Vishay/Sprague 173D475X9015VWE3
173D475X9015VWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D475X9015VWE3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D475X9015VWE3.pdf
Availability of 173D475X9015VWE3
QUANTITY
173D475X9015VWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X9015VWE3
Internal Part NumberEIS-173D475X9015VWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X9015VWE3
Related Links173D475X, 173D475X9015VWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X9015VWE3 Details Description
Related parts for 173D475X9015VWE3
IDC CABLE - MPL30K/MC34G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE TD CLASS L 2400A 600V datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 2.11A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 17A D2PAK datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK UHF 20SSO datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf