Vishay/Sprague 173D475X9025WW
173D475X9025WW picture photo
Mfg. Part Number
173D475X9025WW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D475X9025WW.pdf
Availability of 173D475X9025WW
QUANTITY
173D475X9025WW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X9025WW
Internal Part NumberEIS-173D475X9025WW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package2,500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X9025WW
Related Links173D475, 173D475X9025WW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X9025WW Details Description
Related parts for 173D475X9025WW
IC DSP FIXED POINT HP 288-BGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.2A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 310A 600V 2POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 2CH 24-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf