Vishay/Sprague 173D476X0010XE3
173D476X0010XE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D476X0010XE3
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D476X0010XE3.pdf
Availability of 173D476X0010XE3
QUANTITY
173D476X0010XE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X0010XE3
Internal Part NumberEIS-173D476X0010XE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X0010XE3
Related Links173D476, 173D476X0010XE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X0010XE3 Details Description
Related parts for 173D476X0010XE3
IC CPLD 64MC 7.5NS 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIOPRO SI4031 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf