Vishay/Sprague 173D564X9025U
173D564X9025U picture photo
Mfg. Part Number
173D564X9025U
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.56UF 25V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D564X9025U.pdf
Availability of 173D564X9025U
QUANTITY
173D564X9025U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D564X9025U
Internal Part NumberEIS-173D564X9025U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D564X9025U
Related Links173D56, 173D564X9025U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D564X9025U Details Description
Related parts for 173D564X9025U
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
ITNB PULSE TRANSFORMER THT 0.17A datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 4A datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220F datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 6POS datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 4NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf