Vishay/Sprague 173D565X0004UW
173D565X0004UW picture photo
Mfg. Part Number
173D565X0004UW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 4V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D565X0004UW.pdf
Availability of 173D565X0004UW
QUANTITY
173D565X0004UW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D565X0004UW
Internal Part NumberEIS-173D565X0004UW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D565X0004UW
Related Links173D565, 173D565X0004UW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D565X0004UW Details Description
Related parts for 173D565X0004UW
IC EEPROM 32KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
MODULE DDR3L SDRAM 1GB 204SODIMM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf