Vishay/Sprague 173D685X0010V
173D685X0010V picture photo
Mfg. Part Number
173D685X0010V
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D685X0010V.pdf
Availability of 173D685X0010V
QUANTITY
173D685X0010V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X0010V
Internal Part NumberEIS-173D685X0010V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X0010V
Related Links173D68, 173D685X0010V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X0010V Details Description
Related parts for 173D685X0010V
TOOL CRIMP 18-24AWG .043-.075 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 5 CHAR 10-36V datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLX 2:1 3GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf