Vishay/Sprague 173D685X0010VE3
173D685X0010VE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D685X0010VE3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D685X0010VE3.pdf
Availability of 173D685X0010VE3
QUANTITY
173D685X0010VE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X0010VE3
Internal Part NumberEIS-173D685X0010VE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X0010VE3
Related Links173D685, 173D685X0010VE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X0010VE3 Details Description
Related parts for 173D685X0010VE3
IC FPGA 129 I/O 160HQFP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 152.4MMX16.5M datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 24DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf