Vishay/Sprague 173D685X0035X
173D685X0035X picture photo
Mfg. Part Number
173D685X0035X
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D685X0035X.pdf
Availability of 173D685X0035X
QUANTITY
173D685X0035X Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X0035X
Internal Part NumberEIS-173D685X0035X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X0035X
Related Links173D68, 173D685X0035X Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X0035X Details Description
Related parts for 173D685X0035X
CONN PC PIN CIRC 0.045DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 361POS GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf