Vishay/Sprague 173D685X9006VW
173D685X9006VW picture photo
Mfg. Part Number
173D685X9006VW
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D685X9006VW.pdf
Availability of 173D685X9006VW
QUANTITY
173D685X9006VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X9006VW
Internal Part NumberEIS-173D685X9006VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X9006VW
Related Links173D685, 173D685X9006VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X9006VW Details Description
Related parts for 173D685X9006VW
FIXED IND 680UH 330MA 2.58 OHM datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" .062"L datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 27.7VC DO221AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12.8MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf