Vishay/Sprague 173D686X9015Y
173D686X9015Y picture photo
Mfg. Part Number
173D686X9015Y
Brief Description
CAP TANT 68UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D686X9015Y.pdf
Availability of 173D686X9015Y
QUANTITY
173D686X9015Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D686X9015Y
Internal Part NumberEIS-173D686X9015Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D686X9015Y
Related Links173D68, 173D686X9015Y Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D686X9015Y Details Description
Related parts for 173D686X9015Y
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf