Vishay/Sprague 173D686X9015YE3
173D686X9015YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D686X9015YE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D686X9015YE3.pdf
Availability of 173D686X9015YE3
QUANTITY
173D686X9015YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D686X9015YE3
Internal Part NumberEIS-173D686X9015YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D686X9015YE3
Related Links173D686, 173D686X9015YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D686X9015YE3 Details Description
Related parts for 173D686X9015YE3
CONN PLUG 5POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR50H/AE50M/ASR50H datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 88A 1200V PWS-D datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC VCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
AM60501-500-161 FOLLOWER datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.58V 500MW SOD80 datasheet.pdf