Vishay/Sprague 173D826X9010YE3
173D826X9010YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D826X9010YE3
Brief Description
CAP TANT 82UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D826X9010YE3.pdf
Availability of 173D826X9010YE3
QUANTITY
173D826X9010YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D826X9010YE3
Internal Part NumberEIS-173D826X9010YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D826X9010YE3
Related Links173D826, 173D826X9010YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D826X9010YE3 Details Description
Related parts for 173D826X9010YE3
TERM BLOCK 5MM VERT 10POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
M16C/80 EMULATOR KIT (EK) FOR PC datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU 8CH MUX 28-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC datasheet.pdf
FEM R/A 40A FOR CRIMP/SOLDER datasheet.pdf