Vishay/Sprague 173D826X9015Y
173D826X9015Y picture photo
Mfg. Part Number
173D826X9015Y
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 82UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D826X9015Y.pdf
Availability of 173D826X9015Y
QUANTITY
173D826X9015Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D826X9015Y
Internal Part NumberEIS-173D826X9015Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D826X9015Y
Related Links173D82, 173D826X9015Y Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D826X9015Y Details Description
Related parts for 173D826X9015Y
IC REG LDO -15V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS .100 26-30 TIN datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
20M SHIELDED CABLE WITH M8 F datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS datasheet.pdf
A-CODE, SINGLE ENDED (SOCKET), 2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf