NorComp 174-E15-112-001
174-E15-112-001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-112-001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-112-001.pdf
Availability of 174-E15-112-001
QUANTITY
174-E15-112-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-112-001
Internal Part NumberEIS-174-E15-112-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E15-112-001
Related Links174-E15, 174-E15-112-001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E15-112-001 Details Description
Related parts for 174-E15-112-001
FIXED IND 33UH 410MA 1.358 OHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 3/32-48" WHITE datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 4.489K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LIGHTPIPE LENS CAP ASSY 2MM 2.0" datasheet.pdf