NorComp 174-E15-211-001
174-E15-211-001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-211-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-211-001.pdf
Availability of 174-E15-211-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
174-E15-211-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-211-001
Internal Part NumberEIS-174-E15-211-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E15-211-001
Related Links174-E15, 174-E15-211-001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E15-211-001 Details Description
Related parts for 174-E15-211-001
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CONNECTOR PIN STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
3MM BI-LEV CBI G Y125 LL datasheet.pdf
RES SMD 42.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf