NorComp 174-E15-213R001
174-E15-213R001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-213R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-213R001.pdf
Availability of 174-E15-213R001
QUANTITY
174-E15-213R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-213R001
Internal Part NumberEIS-174-E15-213R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model174-015-212Rzz1.pdf174-E15-213Ryy1.stp174-E15-213Ryy1.igs
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A