NorComp 174-E25-111-001
174-E25-111-001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E25-111-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E25-111-001.pdf
Availability of 174-E25-111-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
174-E25-111-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E25-111-001
Internal Part NumberEIS-174-E25-111-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E25-111-001
Related Links174-E25, 174-E25-111-001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E25-111-001 Details Description
Related parts for 174-E25-111-001
BLADE PHIL SLOT SZ0/3MM 4.72" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 7.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.75A 10MSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf