NorComp 174-E25-111R001
174-E25-111R001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E25-111R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E25-111R001.pdf
Availability of 174-E25-111R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
174-E25-111R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E25-111R001
Internal Part NumberEIS-174-E25-111R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E25-111R001
Related Links174-E25, 174-E25-111R001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E25-111R001 Details Description
Related parts for 174-E25-111R001
TRANS PNP DARL 100V 12A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 20POS AU datasheet.pdf
SW ROTARY SP 8POS SLD 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf