NorComp 174-E25-213R141
174-E25-213R141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E25-213R141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E25-213R141.pdf
Availability of 174-E25-213R141
QUANTITY
174-E25-213R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E25-213R141
Internal Part NumberEIS-174-E25-213R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model174-025-212Rzz1.pdf174-E25-213Ryy1.stp174-E25-213Ryy1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E25-213R141
Related Links174-E25, 174-E25-213R141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E25-213R141 Details Description
Related parts for 174-E25-213R141
STRAIN RELIEF 36 POS IDC SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG DBL BANANA W/WIRE GUIDE RED datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 910MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 39POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOP datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS datasheet.pdf