NorComp 174-E37-111R001
174-E37-111R001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E37-111R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E37-111R001.pdf
Availability of 174-E37-111R001
QUANTITY
174-E37-111R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E37-111R001
Internal Part NumberEIS-174-E37-111R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E37-111R001
Related Links174-E37, 174-E37-111R001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E37-111R001 Details Description
Related parts for 174-E37-111R001
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 324MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 244.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf