NorComp 174-E37-112-141
174-E37-112-141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E37-112-141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E37-112-141.pdf
Availability of 174-E37-112-141
QUANTITY
174-E37-112-141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E37-112-141
Internal Part NumberEIS-174-E37-112-141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E37-112-141
Related Links174-E37, 174-E37-112-141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E37-112-141 Details Description
Related parts for 174-E37-112-141
FIXED IND 120NH 500MA 480 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 80MSPS 40-QFN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 3.538K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf