NorComp 174-E50-113R141
174-E50-113R141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E50-113R141
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E50-113R141.pdf
Availability of 174-E50-113R141
QUANTITY
174-E50-113R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E50-113R141
Internal Part NumberEIS-174-E50-113R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model174-E50-113Rzz1.pdf174-E50-113Ryy1.stp174-E50-113Ryy1.igs
Standard Package12
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E50-113R141
Related Links174-E50, 174-E50-113R141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E50-113R141 Details Description
Related parts for 174-E50-113R141
IC TXRX RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.72K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPASS 3 AXIS I2C DEMO KIT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf