NorComp 175-037-212R151
175-037-212R151 picture photo
Mfg. Part Number
175-037-212R151
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
175-037-212R151.pdf
Availability of 175-037-212R151
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
175-037-212R151 Order Process
Ship out your order
Specifications of 175-037-212R151
Internal Part NumberEIS-175-037-212R151
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL173/174/175 Series 20/Aug/2014
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series175
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)175-037-212R151
Related Links175-037, 175-037-212R151 Datasheet, NorComp Distributor
175-037-212R151 Details Description
Related parts for 175-037-212R151
IC ADC LP 3.5DIGIT W/LCD 44-PLCC datasheet.pdf
TAB QUICK CONNECT BR STRP TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE VINYL 2" X 36YD WHT datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PICOR EVAL BD PI3301-00 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf