NorComp 177-015-210-S61
177-015-210-S61 picture photo
Mfg. Part Number
177-015-210-S61
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
177-015-210-S61.pdf
Availability of 177-015-210-S61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
177-015-210-S61 Order Process
Ship out your order
Specifications of 177-015-210-S61
Internal Part NumberEIS-177-015-210-S61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series177
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)177-015-210-S61
Related Links177-015, 177-015-210-S61 Datasheet, NorComp Distributor
177-015-210-S61 Details Description
Related parts for 177-015-210-S61
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SU 10.16HP/04/90SF3.5AG BK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf