NorComp 177-025-210-S61
177-025-210-S61 picture photo
Mfg. Part Number
177-025-210-S61
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
177-025-210-S61.pdf
Availability of 177-025-210-S61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
177-025-210-S61 Order Process
Ship out your order
Specifications of 177-025-210-S61
Internal Part NumberEIS-177-025-210-S61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series177
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)177-025-210-S61
Related Links177-025, 177-025-210-S61 Datasheet, NorComp Distributor
177-025-210-S61 Details Description
Related parts for 177-025-210-S61
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 5NS 240BGA datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIG ADV MATE SHLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG 100' datasheet.pdf
SLA 09/90 3.2SN OG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 33MHZ 8UMAX datasheet.pdf
FUSE 630A 1000V DIN 3 AR UR datasheet.pdf