NorComp 178-015-513R451
178-015-513R451 picture photo
Mfg. Part Number
178-015-513R451
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
178-015-513R451.pdf
Availability of 178-015-513R451
QUANTITY
178-015-513R451 Order Process
Ship out your order
Specifications of 178-015-513R451
Internal Part NumberEIS-178-015-513R451
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents178-015-513R451 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model178-015-513Rzz1.pdf178-015-513Rzz1.stp178-015-513Rzz1.igs
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series178
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)178-015-513R451
Related Links178-015, 178-015-513R451 Datasheet, NorComp Distributor
178-015-513R451 Details Description
Related parts for 178-015-513R451
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A SOT-32-3 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 4POS M8 R/A PLUG-WIRE 3.0M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 100V KBPCW datasheet.pdf