NorComp 178-015-513R451
178-015-513R451 picture photo
Mfg. Part Number
178-015-513R451
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
178-015-513R451.pdf
Availability of 178-015-513R451
QUANTITY
178-015-513R451 Order Process
Ship out your order
Specifications of 178-015-513R451
Internal Part NumberEIS-178-015-513R451
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents178-015-513R451 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model178-015-513Rzz1.pdf178-015-513Rzz1.stp178-015-513Rzz1.igs
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series178
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)178-015-513R451
Related Links178-015, 178-015-513R451 Datasheet, NorComp Distributor
178-015-513R451 Details Description
Related parts for 178-015-513R451
IDC CABLE - MSR40K/MC40M/MCF40K datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC 8CH RELAY DRVR 20-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf