NorComp 178-015-513R571
178-015-513R571 picture photo
Mfg. Part Number
178-015-513R571
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
178-015-513R571.pdf
Availability of 178-015-513R571
QUANTITY
178-015-513R571 Order Process
Ship out your order
Specifications of 178-015-513R571
Internal Part NumberEIS-178-015-513R571
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents178-015-513R571 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model178-015-513Rzz1.pdf178-015-513Rzz1.stp178-015-513Rzz1.igs
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series178
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)178-015-513R571
Related Links178-015, 178-015-513R571 Datasheet, NorComp Distributor
178-015-513R571 Details Description
Related parts for 178-015-513R571
RES ARRAY 2 RES 560 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 16-DIP datasheet.pdf
BOARD LOGIC 2STD RBG DSPL SOCKET datasheet.pdf
BIT TORX T10 1.93" 2/PK datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 68PGA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
2MM MGRID 24 CKT DRDW SMT HDR datasheet.pdf