NorComp 178-037-613R571
178-037-613R571 picture photo
Mfg. Part Number
178-037-613R571
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
178-037-613R571.pdf
Availability of 178-037-613R571
QUANTITY
178-037-613R571 Order Process
Ship out your order
Specifications of 178-037-613R571
Internal Part NumberEIS-178-037-613R571
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents178-037-613R571 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model178-037-613Rzz1.pdf178-037-613Rzz1.stp178-037-613Rzz1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series178
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)178-037-613R571
Related Links178-037, 178-037-613R571 Datasheet, NorComp Distributor
178-037-613R571 Details Description
Related parts for 178-037-613R571
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE LIMITER 20V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 23POS datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf