3M 1785/10BP
1785/10BP picture photo
Mfg. Part Number
1785/10BP
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 10COND TWIST-PAIR 100'
Datasheet Download
1785/10BP.pdf
Availability of 1785/10BP
QUANTITY
1785/10BP Order Process
Ship out your order
Specifications of 1785/10BP
Internal Part NumberEIS-1785/10BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series1785
Cable TypeFlat Twisted Pair, Flat Jacket
Number of Conductors10 (5 Pair Twisted)
Pitch0.050" (1.27mm)
Length100' (30.5m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingShielded
Jacket ColorBlack
Ribbon Thickness0.120" (3.05mm)
Ribbon Width0.630" (16.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage150V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
RatingsUL Style 2912
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance1 GOhms
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1785/10BP
Related Links1785, 1785/10BP Datasheet, 3M Distributor
1785/10BP Details Description
Related parts for 1785/10BP
COUPLING PWR LD/LDP/CD10 IVRY datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAMPLING HS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT LONG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf