NorComp 179-015-313R671
179-015-313R671 picture photo
Mfg. Part Number
179-015-313R671
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-015-313R671.pdf
Availability of 179-015-313R671
QUANTITY
179-015-313R671 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-015-313R671
Internal Part NumberEIS-179-015-313R671
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-015-313R671 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-015-313Rzz1.pdf179-015-313Rzz1.stp179-015-313Rzz1.igs
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series179
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-015-313R671
Related Links179-015, 179-015-313R671 Datasheet, NorComp Distributor
179-015-313R671 Details Description
Related parts for 179-015-313R671
CONN HEADER 8POS .100 DL SMD datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V Y5V 1210 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf