NorComp 179-015-413R491
179-015-413R491 picture photo
Mfg. Part Number
179-015-413R491
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-015-413R491.pdf
Availability of 179-015-413R491
QUANTITY
179-015-413R491 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-015-413R491
Internal Part NumberEIS-179-015-413R491
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-015-413R491 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-015-413Rzz1.pdf179-015-413Rzz1.stp179-015-413Rzz1.igs
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series179
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-015-413R491
Related Links179-015, 179-015-413R491 Datasheet, NorComp Distributor
179-015-413R491 Details Description
Related parts for 179-015-413R491
INSERT FMALE 24P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 14CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 7.5MM datasheet.pdf
RES 9K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf