NorComp 179-025-513R671
179-025-513R671 picture photo
Mfg. Part Number
179-025-513R671
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-025-513R671.pdf
Availability of 179-025-513R671
QUANTITY
179-025-513R671 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-025-513R671
Internal Part NumberEIS-179-025-513R671
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-025-513R671 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-025-513Rzz1.pdf179-025-513Rzz1.stp179-025-513Rzz1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series179
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25, 25
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-025-513R671
Related Links179-025, 179-025-513R671 Datasheet, NorComp Distributor
179-025-513R671 Details Description
Related parts for 179-025-513R671
OPT FIBER SPLICE PROTECTOR 1.77" datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS R/A MALE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.3K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 57POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf