NorComp 179-037-313R451
179-037-313R451 picture photo
Mfg. Part Number
179-037-313R451
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-037-313R451.pdf
Availability of 179-037-313R451
QUANTITY
179-037-313R451 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-037-313R451
Internal Part NumberEIS-179-037-313R451
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-037-313R451 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-037-313Rzz1.pdf179-037-313Rzz1.stp179-037-313Rzz1.igs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series179
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-037-313R451
Related Links179-037, 179-037-313R451 Datasheet, NorComp Distributor
179-037-313R451 Details Description
Related parts for 179-037-313R451
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 143 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 26POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 35MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
POT 2 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf