Amphenol Commercial Products 17EBH026PAM000
17EBH026PAM000 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH026PAM000
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH026PAM000.pdf
Availability of 17EBH026PAM000
QUANTITY
17EBH026PAM000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH026PAM000
Internal Part NumberEIS-17EBH026PAM000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EBH
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH026PAM000
Related Links17EBH02, 17EBH026PAM000 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH026PAM000 Details Description
Related parts for 17EBH026PAM000
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 24VIN 24VOUT SGL datasheet.pdf
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-12CON datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 572FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf