Amphenol Commercial Products 17EBH044PAA110
17EBH044PAA110 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044PAA110
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044PAA110.pdf
Availability of 17EBH044PAA110
QUANTITY
17EBH044PAA110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044PAA110
Internal Part NumberEIS-17EBH044PAA110
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044PAA110
Related Links17EBH04, 17EBH044PAA110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044PAA110 Details Description
Related parts for 17EBH044PAA110
MOSFET N-CH 20V 77A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
120 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF 102MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC POE CTRLR 13W/24W datasheet.pdf